Ankara Bilgisayarlı Cihazla Su Kaçağı Tespiti

Ankara Bilgisayarlı Cihazla Su Kaçağı Tespiti

Ankara Bilgisayarlı Cihazla Su Kaçağı Tespiti

Günümüz teknoloji sistemleriyle artık evinizin veya iş yerinizin herhangi bir yerinde su kaçağı varsa bunun için kırıp dökmeye gerek kalmadan kaçağın nerde ve neden olduğu bulunabilir.

Su Kaçağı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

• Tavan veya duvarda ıslaklık,kabarma,dökülme varsa

• Parkenizde veya fayanslarınızda sebebini anlamadığınız sular birikiyorsa

• Su saatiniz sürekli dönüyorsa

• Su faturası beklediğinizden çok fazla geliyorsa

• Kombinizin sürekli suyu bitiyorsa

Su Kaçağına Karşı Alınması Gereken Önlemler

• Sızıntıyı fark ettiğiniz anda vanayı kapatın

• Sızıntı eğer elektrik tesisatlarına (lamba, priz) yakın kısımlardaysa elektriği sigortadan kapatın

• Kombinizin barı her gün sıfırlanıyorsa ve su ekliyorsanız kombiyi hemen kapatıp ilgili firmayı destek için çağırmalısınız.

Su Kaçağı Tespitinde Kullanılan Aletler

1- Boru Görüntüleme Kamerası (Pimaş): Su borusunun içine gönderilen kameradır. Herhangi bir sızıntı,çatlak,kırık veya conta gevşemesi varsa  bu kamera sayesinde kolaylıkla tespit edilir. 20 m uzunluğunda kablosu olan kamera, boru içine gönderilir ve boru içinde ilerlerken kamerada bulunan LED sayesinde karanlık olan boru düzeneğini aydınlatır ve  çektiği görüntüler eş zamanlı olarak monitöre aktarılır. Kameralı tespit cihazını kullanan kişinin deneyim ve bilgi sahibi olması önemlidir aksi halde monitörde gördüklerini tespit edememesi durumunda sorununuzda çözüme yardımcı olamayacaktır.

2- Frekans Dinleme Kulaklığı: Akustik frekans algılayıcı dinleme cihazıdır. Sadece sızıntının olduğu noktayı bulmakta yardımcı olur ve gereksiz alanlarının tahribini önlemiş olur. Cihazda sesi algılamaya yarayan bir mekanizma bulunur. Duvara,tavana veya zemine yapıştırılarak mikrofon görevi gören alet s sızıntısının seslerini cihaz yardımıyla bize aktarır. Suyun kaçak mikratı az miktardaysa ve ses duyulmuyorsa, tesisattaki su basıncı arttırılır.Bu sayede frekans dinleme cihazıyla daha rahat sesi duyabiliriz. Bu cihazla kaçak tespit edildikten sonra tek bir fayans yerinden çıkarılarak boru tamir edilir ve fayans tekrar yerine geri takılır.

3- Termal Kamera: Daha çok sıcak su tesisatının geçtiği yerleri belirlemede veya yerden ısıtma sistemlerinde parke olmayan yerlerde su sızıntısını belirlemede kullanılır. Kalorifer borularında ki kaçaklarda da kullanılır. Termal kamera ile gözlem yapıldığında sızıntı olmayan kalorifer boruları kamerada düz bir sistem halinde devam ederken; sızıntı olan kısım kamerada dağınık görünür ve tespit edilmiş olur.Kalorifer borularındaki çok ufak sızıntılar bazen sızıntı ilacıyla da çözülür. İlaç kalorifer tesisat sitemi içine dökülür ve ortalama 2 saat sonra kalorifer içindeki ufak çaplı çatlakları onarır. Herhangi bir yan etkisi veya zararı yoktur.

4- Tesisat Ölçüm Pompası: Temiz su borusundaki kaçağı tespit etmede kullanılır.

5- Nem Ölçer: Duvarda nem veya rutubet varsa bunu ölçmekte ve nemin yoğunlukta olan alanının tespitinden sızıntı noktasını belirlemeye yardımcı olur. Cihaz duvarın ortalama 3 cm derinliğine kadar olan nemi ölçebilir.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Call Now ButtonBizi Arayın