Ankara Klozet Montaj ve Tamiri

Ankara Klozet Montaj ve Tamiri

Klozet Montajı Nasıl Yapılır?

Klozet montajı teknik bilgi gerektiren bir iştir. Bu konuda bilginiz yoksa tecrübe sahibi birinden yardım alabilir veya bu yazıyı okumaya devam ederek kendiniz yapabilirsiniz.

Klozetiniz ister ayaklı klozet ister asmalı klozet olsun izlenecek yollar ufak değişiklikler dışında aynı kalacaktır. Sırasıyla uygulanacak adımlar şöyledir:

1. Kada’ yı (körüklü) klozetinizin pis su çıkışına oturtun, bunu yaparken kadanın başlığına bulaşık deterjanı sürerseniz alana girmesi daha kolay olacaktır.

2. Bir ucunu pis su çıkışına taktığınız kadanın diğer ucunu gider deliğine yerleştirmeli ve klozeti sabit kalacağı alana yerleştirmelisiniz.

3. Klozeti zeminde veya duvarda sabitleyecekseniz vida alanlarını zeminde veya duvarda işaretlemek işinizi kolaylaştıracaktır.

4. İşaretlediğiniz kısımları matkapla delip dübelleri takabilirsiniz. Tam yerine oturması için çekiçle vurabilirsiniz. Dübeller tam oturmayıp bir kısmı dışarıda kalıyorsa falçata yardımıyla fazlalığı alabilirsiniz.

5. Daha önce işaretlediğimiz vida alanlarına dikkat ederek klozeti yerine yerleştiriyoruz. Anahtar yardımıyla sağlamlığını arttırmak için sıkıyoruz. Vidalama işleminin sağlanlığından emin olduktan sonra vida başlarına kötü görünmemesi için plastik başlık takabilirsiniz.

6. Ara musluk ve klozet arasındaki spiral fleksi ara hortumlarından duvarda üstte yer alanı taharet kısmına diğerini de rezervuara bağlıyoruz.

7. Montajınız tamamlandı son olarak klozetinizi eğer yere sabitlediyseniz altına su kaçmasın diye etrafından silikon ile geçebilirsiniz.

Klozet Tamiri Nasıl Yapılır?

Klozet  Zemine Su Kaçırıyor

Sifona basıldığından zemine su kaçmasının 3 sebebi olabilir

1. Taharet musluğundan çıkan spiral hortumu takip ederseniz klozet taşına bağlı beyaz bir plastik bir çubuk göreceksiniz buna taharet çubuğu denir. Bu çubuğun somonu gevşediğinde veya kırıldığında su kaçıracaktır. Somonu gevşediyse sıkarsanız veya çubuk kırıldıysa değiştirirseniz sorun ortadan kalkacaktır.

2. Klozeti monte ederken bir ucunu klozetin pis su çıkışına diğer ucunda gider boşluğuna taktığımız kada yanlış takılmış olabilir veya zamanla yıpranmış zarar görmüş olabilir. Kadanın sağlamlığını kontrol edin.

  1. Klozetin alt oturma kısmı ile üst sifon deposu arasında iç takım göbek contasından kaçırıyor olabilir, İç takımı set olarak herhangi bir nalburdan alarak değiştirdiğinizde sorun çözülecektir.

Rezervuar İç Takımı Su Kaçırıyor

Sifonunuzun türü ne olursa olsun çalışma mantığı aynıdır.  Doldurma ve boşaltma  diye 2 kısımdan oluşur.

Doldurma takımı sorunlarında; rezervuar dolmasına içine suyun akmasını sağlayan musluk kapanmaz. Kapanmadığı içinde rezervuar içindeki boşaltma kısmından durmadan su akmasına neden olur.

Musluğun durmadan akan suyunun kesilebilmesi için, musluğa bağlı bir şamandıra bulunur.Rezervuarın içinde su bulunmadığı zaman şamandıra dibe düşerek doldurma çeşmesini açar. Bu yüzden rezervuara su dolmaya başlar. Su doldukça içi hava ile dolu olan şamandıra suyla birlikte yüzeye yükselmeye başlar. Belli bir yüksekliğe çıktıktan sonra musluğu kapatır ve su akışını engellemiş olur.

Şamandıra ile musluk birleşim yerinde conta bulunur. Conta uzun süre suyun içinde kalınca yıpranabilir. Bu drumda;

• Rezervuar kapağını açıp şamandıra su yüzeyinde mi kontrol ediniz.

• Şamandıra patlamış veya su almış olabilir. Böyle bir durum varsa şamandırayı değiştirin.

• Şamandıra da sorun yoksa bağlı olduğu musluğu sökün

• Musluğun birleşim yerindeki conta yıpranmışsa, contayı değiştirin.

bunlardan hiç birinde sorun yoksa ve rezervuar klozete su akıtmaya devam ediyorsa sorun boşaltma kısmında olabilir.

• Rezervuara su akıtan musluğu kapatın.Sifon içindeki suyu boşaltarak, boşaltma takımını yerinden sökün.

• Boşaltma grubunun en altında bir conta olacaktır,o contanın sağlamlığını kontrol edin.Contada bir sıkıntı varsa değiştirip tekrar boşaltma grubunu yerine takarsanız sorun çözülecektir.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Call Now ButtonBizi Arayın