Ankara Su Tesisat Borusu Kaçak Yerini Bulma ve Tamiri

Ankara Su Tesisat Borusu Kaçak Yerini Bulma ve Tamiri

Ankara su tesisat borusu kaçak yerini bulma ve tamiri günümüz koşullarında ve teknolojisiyle su borularınızdaki kaçak, sızıntı, çatlak gibi sorunların yerini noktasal olarak tespit edip çözümde bulunmak artık çok kolay. Dinleme cihazları ve kameralı sistemler başlıca kullanılan elemanlardır. Su kaçağının nerden ve neden olduğunu anlayamadığı durumlar olacaktır. Bu gibi durumlarda uzman kişilerin destek ekipmanlarıyla ve yöntemleriyle kaçağın yerini tespit etmesi daha doğrudur. Peki bu yöntemler nelerdir:

Akustik Dinleme Cihazıyla Su Kaçağı Tespiti: Cihaz duvarın belirli iç hacmine kadar olan sesleri duvara dayanan bir mikrofon yardımıyla kulaklığa yüksek desibelde aktarır. Akustik cihazların duvarın içindeki tesisatlarda yaşanılan sorunlarda önemi büyüktür. Sorunun noktasını tek seferde bulup olabilecek fazla tahribatın da önüne geçerek hem parasal anlamda kullanıcıyı zora sokmayacak hem de kullanıcıyı zahmetten kurtaracaktır. Tespit edilen noktadaki tek fayans kırılmadan yerinden çıkarılarak tesisatta yenileme veya onarım çalışması yapılarak tekrar fayans yerine yerleştirilir.

Termal Kamerayla Su Kaçağı Tespiti: Bu tespit yöntemi genellikle sıcak su borlarındaki arızalarda kullanılır. Kamera sıcak su tesisatının başlangıç noktasından sızıntı olan alana kadar yavaş yavaş görüntü alır. Kameranın aldığı termal görüntüler eş zamanlı olarak ekrana yansıtılır. Monitöre aktarılan görüntüde sıcak suyun sorunsuz aktığı kısımlarda görüntü hizalı şekilde devam ederken sızıntı olan kısımda sıcak su etrafa dağıldığı için görüntü daha dağınık görünecektir. Bu şekilde sızıntı noktası hatasız şekilde tespit edilip noktasal onarım çalışması yapılacaktır.

Su Kaçağı Tamiri Nasıl Yapılır?

Teknolojik aletlerle tespit edilen kaçak bölgesi için  önce ana su vanaları kapatılır. Sızıntı bölgesi ufak çapta fayans kırılarak varsa boruda bir sıkıntı o kısım kesilerek yeni boru takılır. Tabi bu çözüm tesisatın kolay ulaşılabilen alanlarındaki sızıntılarda işe yarayacaktır. Sızıntı duvarınızdan geçen bir alandaysa zamanla nemlenme ve boya dökülmesine sebep olur. Duvarın sızıntı tespit edilen kısmında yine yıkım gerçekleştirilerek borunun hasarlı kısmı kesilir ve tekrar onarım yapılarak duvar kapatılır. Tesisatın ana bina hattında olan sıkıntılar için daha büyük bir tahribat gerekebilir. Ana bina tesisatındaki sorunlar genellikle usta bilgisizliği veya hatasından kaynaklıdır.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Call Now ButtonBizi Arayın